Rząd zmienia prawo dotyczące wynajmu mieszkań

2022-09-08 Komentarze są wyłaczone.

Począwszy od nowego roku, amortyzacja nie będzie już stanowiła kosztu uzyskania przychodu przy zakupie mieszkania.

Rząd wprowadził okres przejściowy, który pozwala wynajmującym kontynuować używanie 17 i 32 procent skali podatkowej do 2022. Po zmianach nie ma już wyboru, w rozliczaniu musimy stosować ryczałt. Rewolucja czeka nas od 2023 r.

Nie można będzie odliczyć kosztów remontu, ubezpieczenia i zakupu wyposażenia nieruchomości na wynajem.

Wiele osób, które zainwestowały w mieszkania miało zaplanowaną 10 lub 33-letnią amortyzację, ale „polski ład” to zabrał  likwidując możliwość amortyzacji i zostawia tych ludzi na lodzie.

Można walczyć o amortyzację

Stowarzyszenie „Mieszkanicznik” namawia właścicieli mieszkań do zasypywania urzędu skarbowego pytaniami o to, czy można w ogóle stosować amortyzację. A następnie – w przypadku negatywnej decyzji – zaskarżyć ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

A w sądzie można wygrać. W 2015 r., gdy sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w 2015 r. rozstrzygnął pozytywnie sprawę jednej ze spółek. Chodziło o zakwestionowanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która spowodowała, że podatnicy CIT nie mogą amortyzować prawa użytkowania udziału w nieruchomości, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

Dlatego warto składać wnioski o interpretację do organów podatkowych, gdyż w ten sposób można podważyć ich decyzje w sądzie.

Powyższe nie dotyczy oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego, które mogą wrzucać wynajem w koszta. 

Jeśli potrzebujesz informacji jak zacząć z nami współpracę, skontaktuj się aby uzyskać bezpłatną konsultację.