Polski Ład. To największa w historii podwyżka podatków

2021-11-16 Komentarze są wyłaczone.

Propozycje zawarte w polskim ładzie są bezprecedensowe dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowanie naszej gospodarki. Zawierają one wiele błędów, które zostaną spotęgowane przez ich nagłe wdrożenie – zamieniając niegdyś łatwy system w coś prawie niemożliwego do przebrnięcia.

Jest to smutny dzień dla polskich podatników, ponieważ Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa bez wydłużenia vacatio legis. Nowe przepisy tej ustawy wchodzą w życie 2022 roku. Polaków czeka ciekawy nowy rok. 1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie ustawa która zmienia system podatkowy w Polsce – Polski Ład. Wszyscy podatnicy zostaną objęci jej obszernymi przepisami.

Sejm nie wyraził zgody na wydłużenie okresu vacatio legis dla ustawy Polski Ład. Mogło to nie tylko zwiększyć możliwość dopracowania nowych przepisów prawa – lecz również wydłużyć okres, w jakim podatnicy będą mogli zaznajomić się z obszernymi zmianami i wprowadzić je w życie.

Wygląda na to, że ustawa praktycznie bez poprawek trafiła do Sejmu i weszła do Senatu. Eksperci twierdzą, że jest obarczona wieloma wadami prawnymi, ale wielokrotnie podkreślaliśmy, że można zastosować inne rozwiązania – mniej agresywne dla przedsiębiorców, a korzystne dla budżetu państwa.

Chcemy pomóc budżetowi państwa odzyskać trochę kondycji finansowej. Nie jest to jednak możliwe poprzez destrukcję prawną – a proponowane zmiany cofną nas o lata! Prawo w Polsce jest utrwalane przez wyroki sądowe i jako przedsiębiorcy nauczyliśmy się z tym żyć.

Obecnie serwuje się nam rozwiązania, których będziemy na nowo uczyć się przez następne 15 lat. W związku z tym nadal wnioskujemy o możliwość lepszego przygotowania się i wprowadzenia rocznego vacatio legis.