Składki na ubezpieczenie zdrowotne znów idą w górę, a wiele osób może spotkać niemiła niespodzianka.

2022-01-28 Komentarze są wyłaczone.

Wielu przedsiębiorców po zakończeniu roku będzie musiało dołożyć kilka tysięcy złotych do ZUS. Najwięcej dopłacą ci, którzy przekroczą próg pod koniec roku.

Jak czytamy w RZ, przedsiębiorcy powinni uważać, bo wkrótce może ich spotkać niemiła niespodzianka – dopłata do składki zdrowotnej. Izabela Leśniewska z kancelarii Alo 2 mówi Rzeczpospolitej, że przekroczenie progu przychodów na ten rok nawet w grudniu będzie oznaczało konieczność płacenia wyższych składek przez wszystkie dwanaście miesięcy.

Dziennik wyjaśnia, że istnieją trzy grupy podatników w ryczałcie. Pierwsza grupa ma dochody do 60 tys. zł rocznie, płacą oni 33594 składki zdrowotne miesięcznie; Druga kategoria obejmuje osoby z pensją od 60-300 tys. zł ($), która wyniesie średnio 55989zes co 30 dni; Po trzecie mamy przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 300 tyś zł rocznie płacą 1007,81 zł miesięcznie” – pisze. Rocznie wychodzi więc kolejno 4031,28 zł, 6718,68 zł lub 12 093,72 zł.

Michał Kowalski, doradca podatkowy w kancelarii KNDP podkreśla, że przekroczenie tego progu skutkuje wyższymi składkami zdrowotnymi za cały rok. – Ci, którzy przekroczą go na koniec sezonu, zapłacą więcej – mówi i zauważa: „Dlatego tak ważne jest nie tylko utrzymanie obecnego poziomu, ale także monitorowanie, ile zarabiamy w każdym miesiącu, aby nie przekroczyć żadnych limitów”.

Kolejny problem ze składką zdrowotną

Jak to może wyglądać w praktyce? – Załóżmy, że przychody wynoszą 5 tys. zł miesięcznie. Przedsiębiorca przez 11 miesięcy płaci 335,94 zł. W grudniu sprzedaje nieruchomość z firmowego majątku za 250 tys. zł. Przekracza drugi próg, trafia do trzeciej grupy i za grudzień musi zapłacić 1007,81 zł. A za cały rok dopłacić 7390,57 zł — wylicza Izabela Leśniewska.

Aby uniknąć dopłaty, możesz oprzeć swoją składkę na zeszłorocznym dochodzie i płacić stałą kwotę przez cały rok. Jednak system ten nie zwalnia z obowiązku płacenia większej składki, jeśli zarobki w bieżącym lub przyszłym roku przekroczą pewne progi w danym okresie podatkowym. Jeśli przedsiębiorca przeskoczy z pierwszej do trzeciej grupy, będzie musiał po zakończeniu roku dopłacić 8062,44 zł – mówi „Rzeczpospolitej” Izabela Leśniewska.