Polski Ład zawiera niewiarygodną ulgę dla bogatych, muszą tylko zainteresować się zabytkami

2022-01-29 Komentarze są wyłaczone.

Pojawił się kolejny głos krytykujący Polski Ład. Dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy, wykryła w programie ulgę, którą nazwała roboczo „PAŁACYK +”.

Mogą z niej skorzystać osoby, które kupują, restaurują i konserwują zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, czyli praktycznie każdy, kto wie o istnieniu ulgi. „Odliczasz poniesiony wydatek na nabycie pałacyku, nie więcej niż 500 zł za każdy 1m2 powierzchni użytkowej. Maksymalnie 500 tys. zł rocznie.

Dodatkowo odejmujesz 50% wydatków poniesionych na usługi budowlane, renowację, czy konserwację. Tu nie ma limitu. Wydasz 2 mln – odliczysz 1 mln. Wydasz 6 mln – odliczysz 3 mln. Sky is the limit. Dzięki PAŁACYK+ możesz obniżyć swój dochód do zera i nie płacić PIT. 

Przy innych ulgach np. rehabilitacyjnej jest limit (odliczenie – max 6% dochodu), ale PAŁACYK+ nie ma limitu.

Pałacyki są ważniejsze od niepełnosprawnych” – napisała w serwisie LinkedIn. Po zakupie „pałacyku” należy zainwestować w roboty budowlane, renowację lub konserwację. Jak zauważyła Pustuł, w praktyce wystarczy złotówka.

Nie jest istotne również, jak długo podatnik będzie właścicielem danego zabytku. Działanie ulgi na zabytki tłumaczy na podstawie historii Olafa, prezesa zarządu dużej spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie, która zarabia ponad 1 milion zł rocznie. Bohater uwielbia spędzać weekendy poza stolicą, dlatego kupił domek na Warmii z 1873 roku o powierzchni 1000m2 za 3,5 miliona zł.

Olaf postanowił odświeżyć ściany nowej nieruchomości oraz uzupełnił ubytek w dekoracji kominka. 

Dzięki inwestycji, prezes zarządu może skorzystać z ulgi na zabytki i odliczyć od dochodu 500 tysięcy zł w związku z zakupem dworku (500 zł za każdy 1m2 powierzchni użytkowej). Dodatkowo Olaf może odliczyć 10 tysięcy zł ze względu na wprowadzone zmiany (50% wydatków na renowację). Tym samym PIT bohatera zmniejszy się o 163 200 zł (32% z 510 tysięcy zł). W 2023 roku Olaf ponownie skorzysta z ulgi, ponieważ kupi klasycystyczny pałacyk na Pomorzu, a wcześniejszy nabytek sprezentuje swojej żonie. „Absolutnie niedoceniana ulga. 

Ministerstwo Finansów jakoś wcale tej ulgi nie promuje. Dlaczego? Czyżby kryła się tu jakaś tajemnica?” – dodała Pustuł.

Resort finansów opublikował wczoraj poradnik dotyczący opisanej ulgi, w którym podkreślono, że „podatkowy Polski Ład to również działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego kraju”.”Dzięki realizacji nakreślonych wyżej celów obiekty zabytkowe, zachowując status materialnych świadectw minionych wieków, pozostaną integralną, pełnoprawną częścią czasów obecnych i przyszłych” – napisano w oficjalnym oświadczeniu rządu. 

 

Zobacz więcej: https://www.donald.pl/