Polski rząd nie wycofuje się z testu dla przedsiębiorców.

2021-08-19 Komentarze są wyłaczone.

Polski rząd zaproponował nowy podatek dla przedsiębiorców, który sprawi, że wszystkie dokumenty związane z ich działalnością będą przesyłane drogą elektroniczną. Proponuje się, aby zmiana wes zła w życie w 2023 r. i powinna pomóc złapać tych, którzy fałszywie podają się za przedsiębiorców, poprzez uproszczenie procesu ich audytu.

Ostatnio pojawił się temat, kiedy pracodawca jest uważany za jednoosobowego właściciela i kto ma władzę nad jego firmą. Nowy test zadecyduje, czy rzeczywiście prowadzą działalność, czy tylko wykorzystują ją jako sposób na zaoszczędzenie na podatkach poprzez samozatrudnienie.

Polski rząd liczył na rozpoczęcie testów nowej Aktualizacji Programu Konwergencji już 1 stycznia 2020 r. Ostatecznie jednak zrezygnowali z tego pomysłu i oparli się wyłącznie na opinii lidera. W maju 2019 r. premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „nie będzie testu dla przedsiębiorców”.

Powrót testu przedsiębiorcy. Co zaplanowano w Polskim Ładzie?

Ministerstwo Finansów nie porzuciło jednak pomysłu weryfikacji samozatrudnionych.

Bardziej szczegółowy i dokładny proces weryfikacji rachunkowości zostanie wkrótce wprowadzony przez polski rząd.

Projekt proponuje, aby od stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy musieli prowadzić komplet ksiąg w celu utrzymania swoich finansów; Rejestracja księgowa podatkowa dla dochodów i wydatków zbilansowanych z ewidencją zapasów, w tym dóbr inwestycyjnych lub wartości niematerialnych, takich jak patenty.

Będziesz musiał wysłać te dokumenty w uporządkowanej formie – w ciągu roku i po nim. Na przykład będziesz musiał również składać miesięczne raporty podatkowe, jeśli Twój dochód jest oparty na danych obliczonych na podstawie ksiąg i rejestrów.

ZUS przedstawia program automatyzacji, który ma uprościć i usprawnić rozliczenia. Od 2023 r. pracodawcy będą musieli dostarczać „jednolity plik ubezpieczeniowy” (JPU), który przeniesie część obowiązków technicznych związanych np. z wyliczeniem składek na sam zakład.

Nowe zmiany ułatwią organom podatkowym i ZUS weryfikację potencjalnych umów, co może skutkować przekwalifikowaniem istniejących umów B2B na umowy o pracę.

Zachowanie rentowności przedsiębiorstwa, a kogo to obchodzi..