Polski Ład. Koniec atrakcyjnych wykupów prywatnych!

2021-10-18 Komentarze są wyłaczone.

Zapisy w polskiej Ładzie, jeśli wejdą w życie w proponowanym kształcie, wyeliminują jakiekolwiek szanse na atrakcyjny wykup prywatny. Wszystko dlatego, że wydłużono okres, po którym można będzie wykupiony pojazd sprzedać bez podatku.

„Rząd chce ukrócić możliwość wykupu przedmiotu leasingu do majątku prywatnego bez podatków” – informuje „Puls Biznesu” i wskazuje, że w przyjętych przez Sejm 1 października przepisach znalazł się zapis, który przewiduje, że od początku 2022 r. „przedsiębiorcy nie będą mogli sprzedać auta bez podatków po pół roku od momentu wykupienia go z leasingu”.

Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski, powiedział, że zgodnie z nową ustawą rozważaną przez ustawodawcę w jego ojczyźnie, znacznie wydłuży się z sześciu miesięcy do 5 lat okres odliczania kwoty uzyskanej przy sprzedaży aktywów po zakończeniu umów leasingowych.

Tym samym sprzedaż bez podatku dochodowego po wykupie z leasingu będzie możliwa dopiero po 5 latach od zakończenia umowy leasingu. Drugą ze zmian będzie ta dotycząca podatku VAT. Dotychczas w razie sprzedaży przedsiębiorca opłacał VAT od wartości raty wykupowej, która często wynosiła np. 1 proc. wartości przedmiotu umowy. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie musiał zapłacić VAT od wartości.

Co istotne, przepisy mają obowiązywać także względem umów już zawartych, które skończą się po 1 stycznia 2022 r.

Tak się wspiera przedsiębiorczość!