Polski Ład. Składka zdrowotna uderza w przedsiębiorców

2022-03-17 Komentarze są wyłaczone.

Nie jest zaskoczeniem, że przedsiębiorcy nie są zadowoleni z nowego ładu w Polsce. Przepisy podatkowe wprowadzone przez ten rząd na początku roku wywołały spore poruszenie wśród obywateli i wygląda na to, że nigdy się z tym nie pogodzą! W tym roku przyszło im po raz pierwszy na nowych zasadach opłacić składkę zdrowotną – znacznie wyższą niż wcześniej.

Nowy system podatkowy w Polsce wszedł w życie na początku tego roku i wprowadził wiele zmian. Celem tych zmian, jak twierdzą przedstawicie le rządu, jest zmniejszenie nierówności społecznych poprzez odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19; zapewnienie wszystkim obywatelom lepszych warunków życia, niezależnie od tego, czy są bogaci, czy biedni ;Podczas gdy jedni mogą odnieść korzyści, inni wydają się skazani na upadek.

Polski Ład. Składka zdrowotna obciążeniem dla przedsiębiorców

Koszty opieki zdrowotnej dla przedsiębiorców są znacznie wyższe niż kiedyś. Na przykład Joanna prowadzi kancelarię prawną i jej składka zdrowotna wzrosła z 381 zł do prawie 600 w tym miesiącu. Pracuje też w kancelarii na podstawie umowy o pracę, gdzie również opłaca ubezpieczenie firmowe!

Na naszej skrzynce można znaleźć kilka przykładów osób, które napisały do nas skarżąc się na wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dla niektórych jest to bardzo duże obciążenie i wiedzą, że trzeba będzie „zacisnąć pasa”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na bieżąco księguje wpłaty z tytułu opłaconych składek. Z powodu braku informacji na ten temat w ich systemie mogą powstać zaległości, a długi z nimi związane mogą skutkować naliczeniem odsetek, a nawet wszczęciem postępowania karnego, jeśli nie zostaną uregulowane wystarczająco szybko!

Zadłużenie w ZUS-ie można sprawdzić osobiście w urzędzie lub online. Osoby posiadające konto na platformie PUE ZUS, po zalogowaniu się na swój profil, znajdą informacje o ewentualnych zaległościach w zakładce „Należne składki i wpłaty”.

Składka zdrowotna. Jak ją rozliczyć?

Przedsiębiorca musi zapłacić podatek w wysokości 4,9% od dochodu firmy, nawet jeśli nie wykazał żadnych przychodów lub poniósł straty, aby rozliczyć się za dany miesiąc, przy czym podatki są obliczane na podstawie tego, co zostało zadeklarowane w raportach z poprzednich miesięcy

U przedsiębiorcy opodatkowanego na ogólnych składka zdrowotna wynosi 9 proc. dochodów. „Rozliczenie na skali podatkowej daje możliwość korzystania z preferencji, takich jak wolna kwota od podatku oraz wyższy pierwszy próg podatkowy. Rozliczający się na skali podatkowej mają możliwość korzystania z ulgi prorodzinnej oraz rozliczenia z małżonkiem” – podaje bankier.pl.

W przypadku ryczałtu składka zdrowotna ma stałą kwotę i uzależniona jest od przychodów. „Trzeba  pamiętać, że jeżeli suma miesięcznych składek będzie mniejsza od rocznej składki, przedsiębiorca będzie zobligowany do dopłaty różnicy, zaś w przypadku gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy” – czytamy.

Istnieje również forma składki zdrowotnej na karcie podatkowej. Rozliczający płacą wówczas 9 proc. od wynagrodzenia minimalnego. Od nowego roku ta opcja jest dostępna jedynie dla tych, którzy zdecydowali się na nią jeszcze w 2021 roku.