Ponad 30 tys. zł składki na ZUS musi zapłacić jedna z lubelskich firm

2022-04-05 Komentarze są wyłaczone.

To efekt wprowadzenia Polskiego Ładu, a konkretnie nowych rozwiązań dotyczących składki zdrowotnej i różnic inwentaryzacyjnych. — Jeśli nic się nie zmieni, zamkniemy firmę, zwolnimy pracowników i wyjedziemy z tego kraju — mówi Jarosław Kaczorowski.

Wojną w Ukrainie rząd przykrył wszystkie problemy Polek i Polaków zaniedbując własnych obywateli — mówi Marta Wcisło, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Gigantyczna składka

Wcisło zabrała głos w sprawie lubelskich przedsiębiorców, którzy są dobijani przez ostatnią reformę podatkową rządu PiS. Przypomina, że od czterech miesięcy rząd obiecuje naprawić Polski Ład. Posłanka zaznacza, że obecne przepisy dotyczące składki zdrowotnej nie uwzględniają różnic inwentaryzacyjnych. — Dobija, dożyna polskie małe mikro i średnie firmy — uważa parlamentarzystka.

Ta ustawa, która w swoim założeniu miała być składką zdrowotną od dochodu jest de facto podatkiem obrotowym. Ten przedsiębiorca, który do niedawna płacił składkę zdrowotną 382 zł i ZUS w wysokości 1600 zł dziś za marzec ma do zapłacenia 16 tys. zł. Jego wspólniczka również musi zapłacić 16 tys. zł. To razem daje ponad 30 tys. zł — tłumaczy posłanka PO. — To jest lichwa podatkowa na niespotykaną skalę. Nigdzie na świecie tak nie ma — podkreśla Marta Wcisło.

Polski Ład doprowadzi do bankructwa?

Poszkodowanym okazuje się Jarosław Kaczorowski, który od ponad 30 lat prowadzi firmę motoryzacyjną. Jego główna działalność skupia się na handlu motocyklami. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami za oprogramowania, obowiązkowe szkolenia i stroje dla pracowników.

Jeżeli kilka miesięcy temu przedsiębiorca kupił maszynę za np. 40 tys. zł i sprzedał ją za 30 tys. zł, to musi od tego odprowadzić składkę zdrowotną.

Przedsiębiorca zaznacza, że przez te lata nigdy nie spóźnił się z zapłaceniem składki na ZUS. Jednak w marcu nie był w stanie zapłacić ponad 30 tys. zł, więc zapłacił jedynie kwotę podstawową w wysokości 1,6 tys. zł. Jeżeli w kwietniu będzie podobnie, to jego firma będzie musiała zakończyć działalność. — Zdrowszy nie będę jeśli zapłacę 30 tys. zł, a nie 1,6 tys. zł — mówi Jarosław Kaczorowski z firmy Lubelskie Centrum Motocyklowe „Sokół”.

— Jeśli nic się nie zmieni, zamkniemy firmę, zwolnimy pracowników i wyjedziemy z tego kraju. Tu nie da się tak dłużej żyć — dodaje Kaczorowski.

Obecnie resort finansów prowadzi prace nad nowelizacją przepisów Polskiego Ładu. Twarzą tych działań jest wiceminister ze Świdnika, Artur Soboń.

źródło: Onet.