Korzyśći? Nie to dalszy czynnik pobudzający wzrost inflacji

2022-03-28 Komentarze są wyłaczone.

Wyrzucenie do kosza części Polskiego Ładu zapowiedziane przez premiera złagodzi nieco straty przedsiębiorców. Nie powinni się oni jednak nastawiać na warunki tak korzystne, jak przed 1 stycznia 2022 r. Analiza eksperta Grant Thornton pokazuje, że maksymalny zysk względem obecnych rozwiązań w przypadku „liniowców” wynosi 1650 zł w skali roku.

Oficjalnie zmiany w podatkach mają być elementem „tarczy antyputinowskiej” i zabiegiem mającym na celu zwiększenie kwot w portfelach Polaków. Sęk w tym, że logika zapowiedzianych zmian zakłada usunięcie lub złagodzenie najpoważniejszych zarzutów stawianych przepisom podatkowego Polskiego Ładu.

„Większość proponowanych korekt należy oceniać w sposób jednoznacznie pozytywny, jednak pamiętajmy, że mają one swoje źródło właśnie w krytyce wielu rozwiązań wprowadzonych przez Polski Ład. Niektóre z tych rozwiązań były tak złe bądź zawiłe, że nie dało się ich już naprawić i postanowiono z nich zupełnie zrezygnować, bądź ewentualnie zastąpić nowymi instrumentami” — wskazuje Grzegorz Szysz, doradca podatkowy i partner w Grant Thortnon.

Podatek liniowy

Ekspert policzył skutki, które zapowiedziane zmiany mogą przynieść przedsiębiorcom rozliczającym się podatkiem liniowym. Jak wynika z przygotowanej przez niego tabeli, wszyscy „liniowcy” zyskają na nowych przepisach, ale zysk pojawi się jedynie w porównaniu do sytuacji obecnej. Porównanie do przepisów sprzed wejścia w życie Polskiego Ładu nadal pokazuje straty przedsiębiorców.

Symulacja wpływu zapowiedzianych zmian na miesięczne dochody netto przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym.
Symulacja wpływu zapowiedzianych zmian na miesięczne dochody netto przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym. | Grant Thornton

Złagodzenie wpływu Polskiego Ładu na dochody netto tych przedsiębiorców będzie efektem wprowadzenia możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania do 8,7 tys. zł zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne (do 1 stycznia 2022 r. 7,75 proc. z 9 proc. składki zdrowotnej odliczali oni od podatku — red.).

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcą powinno z tego tytułu zostać w portfelach więcej o maksymalnie ok. 1650 zł rocznie” — wyjaśnia doradca podatkowy.

Skala podatkowa

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej zmian dot. składki zdrowotnej nie będzie. Oni skorzystają na obniżeniu stawki podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. (przy zachowaniu 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz przesunięciu II progu podatkowego do poziomu 120 tys. zł).

„Oznacza to obniżenie PIT w skali roku w skrajnie korzystnym scenariuszu o 4500 zł rocznie” — wylicza ekspert i równocześnie dodaje, że dla większości przedsiębiorców zysk ten będzie niższy ze względu na fakt, że zniknąć ma tzw. ulga dla klasy średniej, którą samą w sobie ocenia jako zły mechanizm.

Ryczałt i karta podatkowa

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ryczałt, zyskają na nowych przepisach prawo do odliczenia 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania, co zdaniem eksperta Grant Thornton będzie oznaczać najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych oszczędności miesięcznie. W rzadkich przypadkach ta kwota może zdecydowanie rosnąć.

„W skrajnej sytuacji można wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorcy zostanie w portfelu kwota o 1000 zł wyższa, ale dotyczy to tylko tych, którzy uzyskują przychody powyżej 300 tys. zł rocznie i płacą najwyższą 17 proc. sta wkę w ramach wolnych zawodów” — wylicza Szysz.

Najmniejsza grupa przedsiębiorców rozliczających się na karcie podatkowej powinna zyskać ok. 50 zł miesięcznie.

Korekty Polskiego Ładu

Wszystkie wskazuje zatem, że zapowiedziane korekty Polskiego Ładu – bo tak trzeba je jednak oceniać – pozytywnie wpłyną na rozliczenia podatkowe przedsiębiorców. Z pewnością nie można jednak mówić o kolejnej rewolucji ani odwróce niu skutków Polskiego Ładu. Dla większości przedsiębiorców jest to co najwyżej drobna korekta, której skala będzie ułamkiem podwyżek zaserwowanych im przez rząd wcześniej

— podsumowuje zapowiedziane zmiany i ich potencjalny wpływ na sytuację przedsiębiorców Grzegorz Szysz.

źródło: https://businessinsider.com.pl/