Liczba upadających firm w Polsce rośnie

2022-05-19 Komentarze są wyłaczone.

Mamy do czynienia z wyraźnie rosnącą niewypłacalnością polskich firm. Powody? Wysokie koszty i brak siły roboczej!

Liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw w Polsce wzrośnie o 12 proc. w 2022 r. do 2 450 firm, prognozuje Allianz Trade. I przewiduje, że liczba ta wzrośnie do 2 650 w przyszłym roku, tj. o 8,2 proc.

Będzie gorzej

Spodziewamy się, iż w bieżącym roku nastąpi dalszy, i wciąż istotny bo o 12 proc. wzrost liczby niewypłacalności polskich firm. Może już nie o tak znaczące prawie 70 proc. r/r jak w 2021 r. (właśnie z powodu wysokiej bazy), ale za to do rekordowego poziomu. Pomimo bieżących dobrych wyników makroekonomicznych w I kwartale (8,5 proc. wzrostu PKB r/r), niewypłacalności są coraz częstsze nie z przyczyn popytowych, ale głównie kosztowych i podażowych. Przede wszystkim w związku z drożejącymi energią i surowcami oraz brakiem komponentów i rąk do pracy. Także z powodu wojny na Ukrainie, wyjazdu ukraińskich pracowników – ocenił członek zarządu Allianz Trade ds. oceny ryzyka Sławomir Bąk.

Allianz Trade przewiduje, że w 2022 r. liczba niewypłacalnych firm na świecie zwiększy się o 10 proc., a w 2023 roku o kolejne 14 proc., sięgając tym samym poziom sprzed pandemii, podano także.

Korzystna zmiana prawa

W Polsce odformalizowano i uproszczono postępowanie naprawcze, co pozostało na stałe w polskim prawie naprawczym.

I kw. 2022 r. pokazał, że nadal jest bardzo użyteczna. Po chwilowym spadku liczby niewypłacalności związanym ze wspomniana zmianą prawa, ich liczba znowu znacząco rośnie. 2/3 z tych postępowań to właśnie postępowania restrukturyzacyjne, głównie w nowej uproszczonej formie, a przeprowadzają je głównie rodzinne firmy MSP. Możliwość szybkiego reagowania na zmiany koniunktury na rynku pozwala obserwować bieżące trendy – w tym problemy firm budowlanych (38 proc. niewypłacalności r/r w I kw.), których rentowność podkopały znaczące, kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen materiałów budowlanych – podsumował członek zarządu.

Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie na rosnące długi? Zobacz więcej na: http://upadlosckonsumencka.co/