Właściciele firm byli zaskoczeni, gdy dowiedzieli się od swoich księgowych, że będą musieli wyłożyć o kilka tysięcy złotych więcej niż zakładali.

2023-01-23 Komentarze są wyłaczone.

Firmy, szczególnie te, które odnotowały skokowy wzrost przychodów, mają teraz dodatkową odpowiedzialność finansową za opłacenie składek zdrowotnych z ubiegłego roku.

Konieczność dopłaty składki zdrowotnej to nie pomyłka

,,Księgowi poinformowali nas, że musimy wyłożyć tysiące złotych więcej na składki zdrowotne, co wzbudziło niepokój wśród przedsiębiorców płacących ryczałty.” Niestety, nie jest to błąd – za tym wymogiem stoją przepisy.

Nie tylko właściciele firm, których zyski wzrosły w ostatnim roku, muszą się martwić o dodatkową opłatę; dotyczy to również tych, którzy obserwowali stały poziom dochodów. Ostatecznie sprowadza się to do tego, czy ich przychody przekraczają pewien próg, czy też nie.

Rekordziści dopłacą ponad 7 tys. zł

Dyskomfort związany z rocznym rozliczeniem ZUS dotyczącym opłacania składek zdrowotnych szczególnie utrudnił sprawę. Na ich stronie internetowej widnieje informacja, że wpłaty należy dokonać już w marcu, ale przepisy faktycznie określają, że termin płatności upływa dopiero 22 maja. Bezwzględnie urzędnicy muszą szybko zweryfikować swoje informacje i porady. Uprawnionych do ryczałtu, według danych Ministerstwa Finansów, jest ponad siedemset tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą.