Kontrola Fiskusa: Co Podatnicy Powinni Wiedzieć?

2023-09-22 Komentarze są wyłaczone.

W obliczu nowych regulacji i praktyk administracji skarbowej, podatnicy zastanawiają się, jakie informacje mogą być dostępne dla urzędników skarbowych. Od lipca 2022 r., możliwości te zostały znacząco rozszerzone, co budzi wiele pytań i kontrowersji. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje na ten temat, które mogą być pomocne dla naszych klientów.

1. Rozszerzenie Uprawnień Skarbówki:

Od lipca 2022 r., urzędnicy skarbowi mają łatwiejszy dostęp do informacji na temat kont bankowych i w SKOK podatników. Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie planuje masowego sprawdzania kont, co potwierdzają również eksperci. W ciągu ostatniego roku, rachunki zostały sprawdzone 212 razy, a liczba postępowań karnoskarbowych wzrosła o 26%.

2. Obawy i Kontrowersje:

Wielu podatników obawia się możliwości naruszenia prywatności oraz fałszywych oskarżeń o unikanie podatków. Eksperci podkreślają, że skala prześwietlania rachunków bankowych nie jest znacząca, ale wywołuje wątpliwości i kontrowersje. Podatnicy mogą być weryfikowani, nie wiedząc o tym fakcie i nie mając informacji o toczącym się postępowaniu w ich sprawie.

3. Ochrona Danych i Prawa Podatników:

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową. Podatnicy nie muszą się obawiać nadmiernego używania tej instytucji. Niestety, przepisy są restrykcyjne i nie przewidują środków odwoławczych w tej konkretnej sytuacji, co oznacza, że podatnicy nie mają środków prawnych, które pozwoliłyby kontrolować działania organów podatkowych.

4. Ekspercka Analiza:

Doradcy podatkowi zgadzają się z oceną Ministerstwa Finansów, że skala prześwietlania rachunków bankowych osób fizycznych nie jest znacząca. Michał Goj, doradca podatkowy i partner w EY, zaznacza, że urzędy mają inne, często skuteczniejsze metody pozyskiwania wiedzy o nieprawidłowościach. Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo, tłumaczy, że jako podatnicy możemy być weryfikowani, nie wiedząc o tym fakcie.

5. Postępowania Karnoskarbowe:

Eksperci zwracają uwagę na liczby postępowań przygotowawczych, które są bardziej niepokojące. Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że to powszechnie wykorzystywane narzędzie, a groźba kary z Kodeksu Karnego Skarbowego może być realna.

Podsumowanie:

Nowe regulacje i praktyki skarbówki budzą wiele pytań i obaw wśród podatników. Choć Ministerstwo Finansów i eksperci podatkowi uspokajają, że nie ma mowy o masowym prześwietlaniu kont, to jednak warto być świadomym swoich praw i obowiązków. W naszej kancelarii jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej pomocy prawnej i doradztwa w tej dziedzinie, aby chronić prawa i interesy naszych klientów.