Przedsiębiorcy, którzy zmieniają formę opodatkowania, mogą wpaść w pułapkę

2022-07-11 Komentarze są wyłaczone.

Polski ład zmienił się od 1 lipca 2022 roku, przedsiębiorcy mają teraz możliwość zmiany opodatkowania w trakcie roku lub w rozliczeniu rocznym. Nie zawsze jednak będzie to dla nich korzystne.

Księgowi i pracownicy biur rachunkowych nie będą mogli odpocząć tego lata, ponieważ przedsiębiorcy coraz częściej proszą ich o zmianę formy opodatkowania. Niektórzy mają czas na decyzję do 22 sierpnia, pozostali będą mogli dokonać zmian, składając zeznanie roczne (do 2 maja 2023 roku).

Zgodnie z nowymi regulacjami z uwagi na zmiany w zakresie rozliczeń, w tym obniżkę PIT, ustawodawca wprowadził przepisy, które pozwalają na zmianę opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawę podatku liniowego.

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy opodatkowania do 20 lutego 2022 roku. Teraz, tak jak zapowiadał wiceminister finansów Artur Soboń, będzie możliwa zmiana formy rozliczeń z fiskusem przez tych, którzy uznają, że zasady ogólne są dla nich lepsze. Kto i kiedy będzie mógł zmienić formę opodatkowania? Sprawdźmy!

Zmiana formy opodatkowania – pułapki zastawione na przedsiębiorców

Rozważając zmianę formy opodatkowania, trzeba starannie przekalkulować plusy i minusy każdego rozwiązania.

Deklaracje podatkowe będą składane do 30 kwietnia następnego roku, z wyjątkiem roku 2023, kiedy trzeba będzie je złożyć do 2 maja.

Dotychczasowi liniowcy będą składać zeznanie PIT-36 zamiast PIT 36L. Podobnie ryczałtowcy – będą musieli złożyć PIT-36, a nie jak dotychczas PIT-28. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać dobrze. Złożenie PIT-u według aktualnej formy, np. ryczałtu, nie pozwoli na korektę i rozliczenia na zasadach ogólnych. Trzeba też pamiętać, że zmiana formy opodatkowania ma skutki wyłącznie do 2022 r.

Podatnik będzie musiał zgłosić zamiar zmiany formy opodatkowania na przyszły rok do 20 lutego, aby stała się ona skuteczna.

Zmiana ryczałtu na skalę podatkową

Podatnicy, którzy obecnie rozliczają się na zasadzie ryczałtu, mają możliwość zmiany opodatkowania w okresie od 1 lipca do 22 sierpnia.

Oznacza to, że mogą przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę według skali podatkowej. Ci, którzy zdecydują się na zmianę ryczałtu na skalę, będą zobowiązani do tego, aby do 22 sierpnia 2022 roku złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Aby skorzystać z preferencji podatkowych, musisz udokumentować zmianę CEIDG w okresie od 1 lipca do 22 sierpnia 2022 roku.

Poza tym trzeba będzie złożyć też dwie deklaracje podatkowe za 2022 r.

Składki ZUS a zmiana formy opodatkowania

Począwszy od 2022 roku przedsiębiorcy muszą uważać na dopłaty ZUS przy zmianie formy opodatkowania.

Ci, którzy aktualnie rozliczają się ryczałtowo, opłacają składkę zdrowotną w zależności od kwoty przychodu. Z kolei przedsiębiorcy będący na „liniówce” płacą niższą składkę od tych na zasadach ogólnych. Dlatego też ci z przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania, będą musieli na nowo przeliczyć składkę zdrowotną i dokonać ewentualnych dopłat.

Przykład I

Pan Andrzej jest liniowcem, opłaca składkę zdrowotną w wysokości 4,9 %. W sytuacji kiedy zmieni formę rozliczenia z fiskusem na zasady ogólne, będzie musiał przeliczyć składkę zdrowotną, bowiem w tej formie opodatkowania wynosi ona 9 % od dochodu, dlatego też pan Andrzej będzie musiał dopłacić do ZUS-u różnice. Trzeba będzie dokonać tego w kwietniu 2023 r., dlatego też może się okazać, że skumuluje się podatnikom dopłata do urzędu skarbowego i do ZUS-u.

Przykład II

Pan Marcin uzyskuje ok. 20 tys. zł przychodu miesięcznie i płaci 559 zł składki zdrowotnej. Podatnik rozważa zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne. Przyjmując, że ma ten sam przychód i 4000 zł kosztów miesięcznie, będzie musiał w przypadku przejścia na skalę podatkową zapłacić prawie 1500 zł składki zdrowotnej – prawie o 1000 zł więcej niż w przypadku pozostania na ryczałcie. W przypadku zmiany formy opodatkowania będzie musiał wyrównać w ZUS-ie różnice w opłacanej dotąd składce zdrowotnej, a to może oznaczać nawet 12 000 złotych dopłaty.

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają formę opodatkowania, mogą stanąć w obliczu sytuacji nadpłaty lub niedopłaty w ZUS, którą trzeba zapłacić do maja 2023 roku.

Podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtem w okresie od 1 lipca do 22 sierpnia mogą zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne, a także opłacą składkę zdrowotną za ten miesiąc na nowych zasadach.

Składka zdrowotna za lipiec wyniesie 270,90 zł, a jej wysokość będzie zależała od przychodów w kolejnych miesiącach.

Czy warto zmienić formę opodatkowania?

Nie dla każdego zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna, ponieważ 12-procentowa stawka PIT dotyczy tylko pierwszego progu podatkowego.

Osoby rozliczające się liniowo płacą 19-proc. PIT, ale zwykle są to osoby, którzy przekraczają I próg. Obniżka PIT-u do 12 proc. mogłaby się wydawać kusząca, jednak podatnicy na podatku liniowym płacą niższą składkę zdrowotną niż ci opodatkowani według zasad ogólnych.

Nowa składka zdrowotna może być większym obciążeniem dla podatników liniowych, którzy osiągają duże dochody.

W przypadku zmiany formy opodatkowania trzeba wziąć pod uwagę korzyści płynące z rozliczania się na zasadach ogólnych. Korzystając z tego sposobu, można skorzystać ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy skorzystania z ulg podatkowych, których nie można zastosować w PIT-36L.

Przedsiębiorcy, którzy opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 roku, mają czas do 22 sierpnia 2022 roku na złożenie oświadczenia o rezygnacji z tej formy opodatkowania od przychodów uzyskanych od 1 lipca do końca 2022 roku.

Złożenie oświadczenia spowoduje utratę prawa do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz obowiązku opodatkowania dochodów uzyskanych w II półroczu 2022 r. według skali podatkowej.

W efekcie podatnik będzie musiał prowadzić księgę podatkową i sporządzić spis z natury na dzień 1 lipca 2022 r.

Zmiana przepisów podatkowych może okazać się opłacalna dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczą pierwszego progu podatkowego w 2022 r.

Dla podatników ryczałtowych na niskiej stawce podatkowej może być korzystniej pozostać na ich obecnej formie opodatkowania.

Swego rodzaju pułapką może okazać się, że rezygnacja z ryczałtu w trakcie roku, podobnie jak utrata prawa do ryczałtu, oznaczać będzie dla podatnika brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.